Wystawa „Portret barokowy”

W Galerii „Pasja” zaprezentowane zostaną prace częstochowskiej artystki Joanny Kałużny. Wystawa będzie dostępna do końca kwietnia, wstęp wolny.

„Pomysł na temat wystawy powstał podczas mojej jazdy samochodem, podczas gdy w radio trwała audycja dotycząca sowy jako ptaka, mitów i wierzeń z nim związanych. Na tyle zaintrygowały mnie sowy, że postanowiłam, że będą moimi modelami” – podkreśla Joanna Kałużny.

W pracach uchwycone jest zachowanie sów, które momentami do złudzenia przypomina ludzkie. Artystyczną formą wyrazu jest portret barokowy, ukazujący to połączenie. „Sowy obecnie kojarzą nam się z mądrością, inteligencją, przenikliwością wierzymy nawet, że mogą zobaczyć duszę człowieka a tym samym jego ukryte intencje. Kojarzymy je z mądrymi decyzjami, rozsądkiem. W moich sowach podobnie, przypominają mi one o wnikaniu w ludzką duszę, są pełne dostojeństwa, dystansu, wykazują silną potrzebą zaciekawienia, zbliżenia się do nich, poznania bliżej. W bliższym obcowaniu zyskują sympatię, budzą poczucie humoru z ich różnych zachowań, które przypominają ludzkie” – dodaje autorka.

Wystawa dostępna jest w Galerii „Pasja” w siedzibie Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy ulicy Krakowskiej 34.

JOANNA KAŁUŻNY – artystka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu pod kierunkiem prof. A. Dimitorowicza, Akademię im. J. Długosza w Częstochowie – Wydział Malarstwa Sztalugowego pod kierunkiem prof. W. Karankiewicza. Uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych jak indywidualnych. Kilkukrotnie gościła w Galerii „Pasja” z cyklem obrazów „Metamorfoza”, czy „Lockdown”.