Sportowa rywalizacja sąsiadów

Ostatniego dnia września w dzielnicy Stare Miasto drużyny sąsiedzkie spotkały się w sportowej rywalizacji na terenie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Częstochowie. Połączony z tym wydarzeniem był piknik „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, organizowany w ramach projektu „Zmieniając dziś, projektujesz lepsze jutro” współfinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Tematem przewodnim pikniku było zdrowe odżywianie i aktywność sportowa. Piknik miał charakter edukacyjno-sportowy, a jego tematem przewodnim było zdrowe odżywianie i pozytywny wpływ aktywności sportowej na kondycję fizyczną i psychiczną. Zgromadzeni mieszkańcy mogli spróbować zdrowych i smacznych przekąsek (marchewek, kalafiora, pomidorów, ogórków z pysznymi sosami), grillowanych warzyw i kiełbasek oraz słodkich i, co ważne, zdrowych przysmaków. Dla najmłodszych nie zabrakło malowania twarzy oraz sportowych upominków.

Wśród zaproszonych gości był Adrian Staroniek naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Częstochowy, radny miasta Częstochowy Dariusz Kapinos, Małgorzata Mruszczyk dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Przedstawiciele samorządu wsparli działania sportowe aktywizujące lokalną społeczność oraz z uznaniem wypowiedzieli się wynikach sportowych rywalizacji. Ponadto mocnym sportowym akcentem był też udział Iwony Ciesielskiej prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło Terenowe w Częstochowie oraz Pawła Bilskiego prezesa Fundacji Oczami Brata.

Celem działania była integracja społeczności poprzez sportowy, aktywny charakter wydarzenia, rozbudzenie zainteresowania dbałością o własne zdrowie poprzez świadome i aktywne wykorzystanie czasu wolnego oraz zdrowe żywienie. Ważnym elementem pikniku był zrealizowany w ramach OSL konkurs sąsiedzki o charakterze drużynowym, który włączał do zabawy osoby w różnym wieku, o różnych umiejętnościach i różnej kondycji fizycznej. Wyścigi rzędów (czyli… bieg w płetwach na czas), drużynowe przeciąganie liny, najskuteczniejsze jedzenie jabłek bez użycia rąk itp. doskonale sprawdzały nie tylko naszą kondycję, ale i umiejętność współdziałania. Doceniając aktywne zaangażowanie każdej drużyny na koniec rozgrywek wszystkich grupom wręczone zostały zestawy nagród sportowych.

W pikniku uczestniczyli również przedstawiciele społeczności sportowych – klubów biegowych, nordic-walking i rowerzyści, dający przykład aktywności własnym działaniem. Działanie miało charakter partnerski, a do jego realizacji przyczynili się również nasi wolontariusze.