„Choinka na wesoło”

W oparciu o pracę streetworkerów w grudniu wytypowaliśmy podwórka, w których pojawiły się świąteczne choinki. Z racji rozłożystości dzielnicy i charakterystycznej osi, która dzieli Stare Miasto (plac Daszyńskiego i I Al. N.M.P) wybór był trudny, ale pomogli w tym streetworkerzy Izabela Żłobińska, Krzysztof Jakubowski i pies Ramos – dziewięcioletni Husky syberyjski. Działanie realizowane było w ramach organizowania społeczności lokalnej we współpracy streetworkerów, którzy jako „pedagodzy ulicy” podejmują pracę z dziećmi i młodzieżą w środowisku w miejscu ich zamieszkania.

Poprzez pracę w środowisku lokalnym można wpłynąć na poprawę sytuacji życiowej dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym, spędzających większość czasu na ulicy, w sposób niezorganizowany i niekontrolowany w dzielnicy Stare Miasto, poprzez rozpoznanie potrzeb oraz wspomaganie i korygowanie procesu uspołecznienia i reintegrację społeczną.

Wybór konkretnych podwórek poprzedzony był diagnozą, rozmowami z mieszkańcami i dziećmi, dla których choinka miała być największą atrakcją. Piękne zielone choinki ozdobiły podwórka przy ulicy Koziej 18 przy Miejskim Przedszkolu nr 17,

Targowej 12

i Warszawskiej 21

oraz  ulicy Przemysłowej 6 przy Miejskim Przedszkolu nr 21,

Mielczarskiego 22 i Przemysłowej 14/16 oraz Krakowskiej 30.

Podczas tej akcji niezbędny okazał się wózek transportowy do animacji, którym choinki zostały transportowane w konkretne miejsca. Ozdoby zostały przygotowane przez najmłodszych mieszkańców, a efekt ich pracy będzie rozświetlał zimową aurę podwórek.